Zostanie kupiona przez Asahi Group Holdings

   • W ręce koncernu Asahi Group Holdings trafi Kompania Piwowarska
  • Japończycy przejmą znane w Polsce marki piwa – Żubr, Tyskie, Lech, Dębowe, Redd's czy Książęce
  • Transakcja ma dojść do skutku za 7,3 miliardów euro 

Asahi Group Holdings to jeden z największych producent napojów alkoholowych, zdobywający rynki na całym świecie. Teraz w ręce koncernu może trafić Kompania Piwowarska – właściciel znanych w Polsce marek piwa, jak Żubr, Tyskie, Lech, Dębowe, Redd's czy Książęce.

Decyzję o sprzedaży Kompanii Piwowarkiej podjęła firma AB InBev, władającą nią po przejęciu dotychczasowego posiadacza – SABMillera, do którego doszło 10 października.

Aktualny właściciel wydał w sprawie oficjalny komunikat.

– Zezwolenie Komisji Europejskiej na połączenie SABMiller i AB InBev uzależnione było od zobowiązania się AB InBev do sprzedaży należących do SABMiller firm w Europie Środkowej. W dniu dzisiejszym firma AB InBev wydała komunikat o zawarciu wiążącej umowy sprzedaży firm w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech, oraz wszystkich powiązanych z nimi aktywów należących do SABMiller Plc przed połączeniem z AB InBev, na rzecz Asahi Group Holdings, Ltd. Umowa między AB InBev i Asahi uzależniona jest od uznania przez Komisję Europejską (KE) firmy Asahi za odpowiedniego nabywcę, a także od wydania przez KE zezwolenia antymonopolowego. Należy się spodziewać, że proces ten zakończy się w pierwszym półroczu 2017 roku – można przeczytać w jego treści.

Transakcja ma dojść do skutku za 7,3 miliardów euro.