Kolejne związki zawodowe zawieszają protest

 

Jak wynika z ogłoszonej decyzji Zarządu Głównego ZNP, trwający od 8 kwietnia protest nauczycieli został zawieszony do odwołania. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniu strajku, który może powrócić we wrześniu. Od poniedziałku w szkołach będą normalnie odbywać się lekcje.

– Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Musieliśmy podjąć taką decyzję. Nauczyciele nie mogą sobie pozwolić na to, by ich uczniowie, którym poświęcili tyle czasu i pracy, byli klasyfikowani przez jakąś przypadkową osobę wskazaną przez wójta czy burmistrza – wyjaśniał prezes ZNP Sławomir Broniarz, nawiązując do uchwalonej przez Sejm tzw. specustawy maturalnej.

Jak wskazał prezes ZNP, decyzja zarządu związku zawodowego jest wiążąca dla szkół, w których nauczycielami są działacze tego związku. „Jeśli pomimo naszej decyzji będą strajkować, będzie to strajk nielegalny” – ostrzegał Broniarz.

Decyzję o zawieszeniu strajku podjęło również Prezydium Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata” i FZZ.

– Nie chcemy rozbijać jedności związków. Przekaz do środowisk musi być jednoznaczny, a nie rozdzierający środowisko na różne części. Nie będziemy prowadzili strajku ogólnopolskiego jako jedna centrala związkowa, bo to nie ma sensu – komentował przewodniczący FZZ Sławomir Wittkowicz.

kup artykuly platne