Kolejny zakaz UE

 

Jak poinformowała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej, od 1 lipca 2018 roku dentyści nie mogą już zakładać dzieciom amalgamatowych plomb. Zakaz, który objął również kobiety w ciąży i karmiące to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego UE, nawiązującego do międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci, którą zawierają amalgamatowe plomby.

W związku z wejściem w życie unijnych przepisów amalgamatu stomatologicznego nie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci poniżej 15. roku życia oraz u kobiet ciężarnych lub karmiących. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dentyści uznają to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne.

– Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak i dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z NFZ – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Pomimo wprowadzenia unijnych przepisów zakazujących używania amalgamatowych plomb, nie zmieniono rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Jak twierdzi Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej, takie kroki powinny jednak zostać wkrótce podjęte.

Źródło: