Powstał portal do walki z dezinformacją

 

Dezinformacja i fake news to zjawiska coraz powszechniejsze w sieci. Dlatego Ministerstwo zachęca do walki z manipulacją i uruchamia portal BezpieczneWybory.pl. Za jego pomocą przekazuje informacje o tym, jak weryfikować autentyczność profili w mediach społecznościowych oraz wiarygodność informacji podawanych w sieci, kiedy trwają wybory samorządowe.

– Nie jest tajemnicą, że okres przedwyborczy jest czasem, w którym takie zjawiska jak dezinformacja czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji się nasilają. Dlatego stworzyliśmy stronę, która podpowie obywatelom, jak na takie zjawiska reagować – mówi Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Portal BezpieczneWybory.pl ma pełnić rolę informacyjną i edukacyjną. Zawiera informacje o tym, jak działają osoby, które celowo powodują konflikty w mediach społecznościowych trolle. Pojawiają się one w sieci celowo wyłącznie po to, by wzbudzać emocje i prowokować agresję wokół określonych osób lub problemów.

– Warto zachować chłodną głowę. Emocjonalny wpis, cięta riposta, niepotrzebne ostre słowo – to mogą być reakcje, o które chodzi prowokatorowi. Nie dawajmy się podpuszczać i manipulować. Przed udostępnieniem wpisu warto zadać sobie kilka pytań: Czy we wpisie jest podane źródło newsa? Jeśli tak, to czy znamy serwis, na który powołuje się autor? Czy o danym wydarzeniu mówią również inne wiarygodne źródła? Czy wpis podaje autora tekstu? Czy można sprawdzić jego inne publikacje. W razie wątpliwości lepiej na wszelki wypadek nie przekazywać postu – komentuje dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK Juliusz Brzostek.

W związku z dezinformacją do komitetów wyborczych zaapelowała także Państwowa Komisja Wyborcza, by nie wykorzystywały materiałów, które wprowadzają wyborców w błąd.

– Chodzi o używane w niektórych materiałach wyborczych sformułowania w rodzaju: „Jeżeli chcecie Państwo wybrać (…) proszę postawić X w „okienku” przy jego imieniu i nazwisku, (…) jeżeli ktoś zaznaczy X przy innym nazwisku na karcie wyborczej, karta zostanie uznana za nieważną – wyjaśnia PKW.

kup artykuly platne