Nowa wersja nowej konstytucji

 

Szef Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Premiera Waldemar Paruch wypowiedział się na temat stanowiska rządzących wobec referendum konstytucyjnego, w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– W tej sprawie zostały już powiedziane wszystkie argumenty, które pokazują złożoność sytuacji. Bo złożoność sytuacji wiąże się po pierwsze z potrzebą takiego referendum konstytucyjnego – ocenił.

Waldemar Paruch przypomniał o frekwencji referendum zorganizowanego we wrześniu 2015 roku z inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Była niska i zakończyła się żenującą porażką ówczesnego prezydenta – stwierdził. – Dlatego, czy dobrym terminem jest 100-lecie niepodległości, konkretnie dni 10–11 listopada, gdzie wiele wskazuje na to, że byłoby to trzecie kolejne głosowanie w ciągu jednego miesiąca? – pytał, nawiązując do terminu wyborów samorządowych.

Szef Centrum Analiz Strategicznych odniósł się również do charakteru konsultacji niezatwierdzających rozwiązań konstytucyjnych.

– W mojej opinii konstytucja nowa powinna być stanowiona w inny sposób, powinna być napisana przez określoną grupę prawników na podstawie założeń podyktowanych, przejęta przez konstytuantę i wówczas poddana referendum konstytucyjnemu, natomiast referendum konsultacyjne przy takiej złożoności problemów, przy takim poziomie świadomości społecznej nie przyniesie nam żadnych efektów, które będziemy mogli dobrze skonsumować za pomocą języka prawniczego – ocenił Paruch.

Źródło: