Neptun i cztery inne pomniki w koszulkach „konstytucja”

 

W wyniku nocnej akcji KOD i miasta gdański Neptun i cztery inne pomniki w centrum miasta zostały ubrane w koszulki z napisem „konstytucja”. Poparcie miasta dla akcji KOD potwierdziła rzeczniczka prezydenta Magdalena Skorupko-Kaczmarek.

– Neptun jest szczególnym symbolem miasta, który już nie raz był przebierany w różne stroje. Z okazji Dnia Wolontariusza był ubrany w koszulkę z napisem „wolontariusz” a przy okazji meczów reprezentacji – miał zakładany szalik. Nic więc dziwnego, że teraz zdecydowaliśmy się użyć koszulki z napisem „konstytucja”, bo konstytucja jest nadrzędną wartością. Gdańsk to miasto wolności, solidarności i demokracji, i konstytucji się nie wstydzimy, tylko się nią szczycimy. Nie ma chyba piękniejszego słowa – wyjaśniła Skorupko-Kaczmarek.Swoje koszulki z napisem „konstytucja” otrzymały, oprócz gdańskiego Neptuna, także pomniki Jana III Sobieskiego, Obrońców Poczty Polskiej, Świętopełka i Powiew Wolności.

– Chodzi o pokazanie, że konstytucja jest najważniejsza. To nie jest akcja polityczna a edukacyjna, bo konstytucja jest dla nas bardzo ważna – zaznacza działacz KOD.

Jednak koszulki z napisem „konstytucja” pojawiły się również na innych pomnikach w Polsce, m.in. na pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie i w Białej Podlaskiej, warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie. Do ich zamieszczania w ramach akcji KOD przyznają się działacze, którzy publicznie przyznają, że to happening polityczny. Jednemu z nich postawiono zarzut znieważenia pomnika.

– Zakładanie koszulki z napisem „konstytucja” na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego, czyli kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Policja nie jest instytucją, która rozstrzyga, czy prawo zostało złamane. O winie lub jej braku orzeknie sąd – wyjaśnia Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Źródło: