Dieta bez mięsa bezpieczna?

 

Kot uważany jest za najbardziej popularnego drapieżnika towarzyszącego człowiekowi. Podstawą jego diety jest mięso, dlatego często ich ofiarami stają się małe ssaki i ptaki. Na rynku są jednak dostępne specjalne wegetariańskie karmy dla kotów – bez mięsa. Studentki z Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Magdalena Wit i Justyna Wiśniewska, pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Ostaszewskiego, zbadały wpływ wprowadzania karm bez mięsa do diety kotów na ich zdrowie.

Koty, których głównym źródłem energii w diecie od wieków jest mięso, nie potrafią już efektywnie trawić cukrów. Spowodowane jest to znikomą aktywnością odpowiedzialnego za to enzymu – amylazy, której produkują prawie 10 razy mniej niż psy. W konsekwencji bogate w cukry produkty roślinne nie są dla kota atrakcyjne. Dobrze ilustruje to fakt, że zwierzę nie czuje słodkiego smaku – wyjaśniają w badaniach.

Na podstawie artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych o diecie kotów bez mięsa badaczki stwierdziły, że karma wegetariańska służy kotom. Z obserwacji ich właścicieli wynikało, że koty miały lepszą kondycję. Jednak dane nie pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, że dieta bez mięsa jest bezpieczna: badane grupy kotów były niereprezentatywne, a stan zdrowia – analizowany w ograniczonym zakresie i krótkoterminowo.

– Duże wątpliwości budzi także jakość przeznaczonych dla kotów karm wegetariańskich – część z nich nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania zwierząt na poszczególne składniki takie jak potas, tauryna, witaminy z grupy B, wapń, fosfor czy retinol. Co więcej, jedna z analiz wykazała, że karmy bez mięsa wcale nie były w 100% wegetariańskie – w każdej przebadanej suchej karmie stwierdzono obecność zwierzęcego DNA. Pochodziło ono od bydła, świni bądź owcy. Niestety, ustalenie źródła zanieczyszczenia okazało się niemożliwe – relacjonują badaczki.

Jak udało się ustalić, najczęściej dietę wegetariańską wprowadzają kotom kobiety poniżej 30. roku życia, które należą do wegetarian. Chęć wprowadzenia zmian w żywieniu swoich kotów wyjaśniają względami etycznymi.

kup artykuly platne