Wydajemy najwięcej zezwoleń na pobyt

 

Jak wynika z danych Eurostat, Polska wydaje osobom spoza UE najwięcej zezwoleń na pobyt spośród wszystkich państw członkowskich UE. W 2017 roku nasz kraj wystawił ich 683 228 mieszkańcom krajów nienależących do UE. To ponad 1/5 wszystkich zezwoleń wydanych w UE.

– Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem liczby zezwoleń na pobyt w przeliczeniu na 1000 własnych obywateli. Wydaliśmy 18 zezwoleń na tysiąc mieszkańców. Więcej od nas zezwoleń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wydały jedynie Malta (23) i Cypr (22), jednak oba te kraje znajdują się bezpośrednio na szlakach wędrówek imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu – wylicza Eurostat.

Spośród krajów europejskich pod kątem wydanych zezwoleń na pobyt za Polską uplasowały się Niemcy (ponad 535 tys. zezwoleń na pobyt), Wielka Brytania (517 tys. zezwoleń na pobyt) i Francja (250,2 tys. zezwoleń na pobyt). Łącznie w UE w 2017 roku wydano ponad 3 mln zezwoleń na pobyt.

– Polska przyznaje najwięcej zezwoleń na pobyt z powodu zatrudnienia (59% wszystkich zezwoleń na pobyt w UE wydanych z tego powodu). Zdecydowaną większość zezwoleń na pobyt w Polsce otrzymują Ukraińcy. W 2017 roku stanowili oni 85,7% (585 439 osób) wszystkich pozytywnie rozpatrzonych przez Polskę wniosków – wskazuje Eurostat.

kup artykuly platne