Łódzki sektor kreatywny na najważniejszych wydarzeniach designu

   • Kreatorzy z Łodzi zaprezentują się na najważniejszych wydarzeniach w Europie
  • Wybrani będą mogli wziąć udział m.in. w Targach FORMEX w Sztokholmie
  • Otrzymają również specjalnie strefy prezentujące ich twórczość 

Przedstawiciele łódzkiego sektora kreatywnego zaprezentują się na najważniejszych wydarzeniach w Europie poświęconych designowi. Wybrani podczas rekrutacji przedsiębiorcy i twórcy będą mogli bez zaangażowania własnych środków wziąć udział w Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek – FORMEX w Sztokholmie, Londyńskich Targach Designu oraz Holenderskim Tygodniu Designu w Eindhoven.

Podczas tych wydarzeń zorganizowane zostaną specjalnie strefy prezentujące twórczość łodzian i ich produkty. Oprócz przygotowania ekspozycji, uczestnikom projektu „Promocja gospodarcza łódzkiego sektora kreatywnego” zagwarantowane zostaną m.in. noclegi, przeloty, transport eksponatów oraz ubezpieczenie. Kreatywni z Łodzi będą mogli także liczyć na szkolenia dotyczące marketingu oraz spotkania z ekspertami znającymi zagraniczne rynki i obowiązujące na nich trendy. Po zakończeniu rekrutacji, do udziału w każdym z wydarzeń zaproszonych zostanie po 5 przedsiębiorców, a wszystko będzie możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i funduszy europejskich.

Targi odbędą się w Sztokholmie w dniach 23–26 sierpnia. To największe tego typu wydarzenie branży wyposażenia wnętrz w Skandynawii. FORMEX cieszy się niezwykłą popularnością i jest odwiedzany przez ponad 20 000 gości oraz 700 przedstawicieli mediów. Tegoroczna edycja targów zgromadzi 800 wystawców, a wśród nich znajdą się także kreatywni przedsiębiorcy z Łodzi. Specjalnie zaprojektowany Lodz Design Showroom zajmie powierzchnie 50 metrów kwadratowych.

Londyńskie Targi Designu zaplanowano na 21–24 września. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć prace ponad 300 niezależnych artystów oraz kilkaset propozycji przygotowanych przez światowych liderów designu i globalne marki. Przedsięwzięcie jest najważniejszym punktem programu London Design Festival. Jego zakres tematyczny to m.in.: meble, oświetlenie, ceramika, tkaniny oraz akcesoria. Łódzka ekspozycja zlokalizowana zostanie w dawnym browarze (Old Truman Brewery), który jest londyńskimi centrum przemysłów kreatywnych.

Holenderski Tydzień Designu to cykliczna impreza, która odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Przez 9 dni (21–29 października) prezentowane będą między innymi projekty koncepcyjne, grafika, tekstylia, meble, wzornictwo, szkło i moda. Wystawy, warsztaty i spotkania będą miały miejsce w ponad 60 różnych przestrzeniach Eindhoven – miasta słynącego z jednej z najlepszych designerskich szkół wyższych na świecie. Odwiedzając jesienią Holandię przedstawiciele łódzkiego sektora kreatywnego dołączą do grona ponad 1.900 designerów z całego świata.

W projekcie będą mogli wziąć udział mali i średni przedsiębiorcy, których działalności kwalifikuje się do sektora kreatywnego (grupy towarowe zostały opisane w witrynie kreatywna.lodz.pl). Podczas rekrutacji szczególnie premiowane będą m.in. zgodność z branżami i grupami towarowymi reprezentowanymi na poszczególnych wydarzeniach, portfolio, oferta skierowana na rynki zagraniczne, wykorzystanie e-marketingu w prowadzonej działalności, dotychczasowy udział w krajowych i zagranicznych targach/festiwalach oraz znajomość języków obcych.

Rekrutacja potrwa od 10 do 24 maja i będzie polegała na wypełnieniu specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej. Witryna zostanie uruchomiona w dniu rozpoczęcia rekrutacji. Aplikację będzie można także przekazać w formie drukowanej lub mailowej, a wszelkich informacji udzielać będzie sekretariat firmy Interservis, która jest organizatorem wykonawczym całego przedsięwzięcia.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd