Przewalutować czy nie przewalutować – oto jest pytanie

 

Kurs franka szwajcarskiego obecnie oscyluje w granicach 3,80 zł. Choć w ostatnich miesiącach jest on stosunkowo stabilny, wiele osób, które zaciągnęło kredyt we frankach rozważa opłacalność jego przewalutowania na złotówki.

Według ekspertów przewalutowanie nie ma racjonalnego i ekonomicznego sensu, ponieważ nawet przy uwzględnieniu wahań kursu walut, suma zapłaconych rat jest niższa niż wysokość kredytu po przeliczeniu na złotówki według kursu franka szwajcarskiego. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest porównanie sytuacji, w której kredytobiorcy frankowi decydują się na przewalutowanie kredytu w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat. Kluczowe jest, w jakim dniu nastąpi wypłata, ponieważ kredyt we frankach wypłacany jest przez bank według aktualnego kursu walut sprzedaży z tego dnia. Dodatkowo warto brać pod uwagę również ewentualne koszty dodatkowe za zmianę umowy.

Jeśli małżeństwo na początku 2007 roku wzięło kredyt we frankach na 125 tys. (300 tys. złotych) w 420 równych ratach, na początku 2018 roku mogło zdecydować się na przewalutowanie kredytu po aktualnym kursie 3,60 zł. Zobowiązanie wynosiło wówczas 90 tys. franków, czyli 324 tys. złotych, co daje kwotę wyższą niż zobowiązanie początkowe, pomimo spłacania go od 9 lat. Straty wynikające z przewalutowania rosną bowiem proporcjonalnie do wzrostu kursu franka szwajcarskiego.

Źródło: 

kup artykuly platne