Niepowtarzalne zjawisko na niebie?

 

Być może wiedziałeś, że w miniony weekend pojawiło się na niebie „krwawe zaćmienie Księżyca”. Co to dokładnie oznacza? Patrząc w niebo jesteśmy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca, które rozpoczęło się w niedzielę, 20 stycznia, i zakończy w poniedziałek, 21 stycznia. Ten rodzaj zaćmienia Księżyca ma miejsce, gdy księżyc przechodzi całkowicie w cień Ziemi.

Wbrew wielu przekonaniom i różnorodnym nazwom, nie ma „krwawego Księżyca” czy „Księżyca wilka” – wciąż jest tylko jeden Księżyc.

– Czerwonawy kolor Księżyca pojawi się podczas całkowitego zaćmienia. Księżyc nie zmieni koloru na czarny ani nie zniknie z nieba. Nabierze jednak koloru miedzi, stąd nazwa „krwawy Księżyc”. Chociaż Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, docierające do niego światło słoneczne przechodzi przez ziemską atmosferę, która odfiltrowuje większość niebieskiego światła. To sprawia, że Księżyc z Ziemi wydaje się czerwony. Rdzenni mieszkańcy Ameryki nazwali pełnię księżyca „Księżycem wilka”, ponieważ pojawiała się, gdy wilki wyły z głodu poza wioskami – wyjaśnia Brian Murphy, dyrektor obserwatorium i planetarium Holcomb w Indianie oraz profesor Butler University.

Całkowite zaćmienie Księżyca według NASA występuje, gdy Księżyc i Słońce znajdują się na dokładnie przeciwnych stronach Ziemi. Ziemia blokuje wówczas światło słoneczne, które normalnie dociera do Księżyca, przez co zamiast promieni słonecznych pada na jego powierzchnię cień Ziemi.

– Od godziny 10.34 w niedzielę obserwatorzy nieba mogli zauważyć niewielki wycinek usuwany z Księżyca. To początek częściowego zaćmienia. Księżyc zaczyna wchodzić w cień Ziemi w części zwanej umbrą, gdy słońce jest całkowicie zablokowane. Ziemia przesuwa się od prawej do lewej, co daje cień – twierdzi Murphy.

Od godziny 11.41 rozpocznie się pełne zaćmienie Księżyca. Maksymalne zaćmienie nastąpi w poniedziałek o 12.12. Będzie widoczne dla wszystkich na całym świecie, chyba że zostanie zakryty chmurami. Całkowite zaćmienie Księżyca zakończy się o godzinie 12.44. Jednak według portalu space.com, Księżyc będzie wyjątkowo duży również w ciągu 2 kolejnych nocy.

– Księżyc będzie bardzo blisko i będzie wyjątkowo jasny, nawet o 14% większy i o 30% jaśniejszy w porównaniu do pełni w najdalszym punkcie Ziemi, zwanej apogeum – poinformowała NASA.

Jest to pierwsze z trzech tego typu zjawisk w 2019 roku. Pozostałe będą miały miejsce 19 lutego i 21 marca. Spośród nich, najbliższym i największym pełnym zaćmieniem Księżyca w 2019 roku będzie pełnia 19 lutego.

Źródło: CNN

kup artykuly platne