Premier Morawiecki ogłasza stabilizację

 

Premier Mateusz Morawiecki w czasie weekendu odbył kilka spotkań dwustronnych przed szczytem UE-Liga Państw Arabskich w Szarm EI-Szejk.

– Cieszę się, że ta sytuacja, jeśli chodzi o relacje polsko-izraelskie idzie w kierunku pewnej stabilizacji. Premierzy powiedzieli mi, że bardzo dobrze rozumieją naszą sytuację, nasze położenie i że odbyły się tam w Izraelu bilateralne spotkani. Grupa Wyszehradzka działa razem, jest bardzo solidarna i podziękowałem premierom Czech, Słowacji i premierowi Węgier za tę solidarność. Te rozmowy potwierdzają, że jesteśmy na jednej długości fali i mogę wyrazić ogromną radość z powodu, tego że V4 działa w tak spójny, solidarny – zapewniał na briefingu w Szarm EI-Szejk premier Mateusz Morawiecki w niedzielę.

Kryzys w relacjach polsko-izraelskich rozpoczął się, gdy izraelskie media opublikowały wypowiedź o kolaborowaniu Polaków z Niemcami podczas Holokaustu premiera Benjamina Netanjahu podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, a także komentarza ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza, w którym uznał, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Jednak, jak wynika z oceny premiera Morawieckiego, choć Katz nie zamierzał przeprosić Polaków, wygląda na to, że relacje polsko-izraelskie nie ucierpią pomimo kontrowersyjnych wypowiedzi.

kup artykuly platne