Braki kadrowe przyczyną likwidacji łóżek

 

Jak donosi nowe wydanie „Naszego Dziennika”, z powodu zbyt małej liczby wykwalifikowanych pielęgniarek szpitale są zmuszone likwidować łóżka dla pacjentów. Zdaniem władz szpitali powodem braków kadrowych są nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

– Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w lecznictwie szpitalnym weszły w życie z początkiem roku na mocy znowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Celem zmian było polepszenie warunków pracy pielęgniarek i położnych oraz poprawa bezpieczeństwa pacjentów. Jednak część szpitali zmuszona jest do radykalnych działań ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników. Oznacza to dla nich także dodatkowe koszty. W efekcie zmniejsza się liczba łóżek dla pacjentów – wyliczają dziennikarze gazety.

Zgodnie z danymi dziennika, 102 łóżka dla pacjentów na 21 oddziałach musiał zlikwidować chociażby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie. Mimo to rzeczniczka prasowa placówki uspokaja, że nie oznacza to kryzysu w szpitalach.

Szpital ten obsługuje cały region i likwidacja 100 łóżek oznacza zniesienie zaledwie kilku łóżek na jeden oddział. Nie zaburza to codziennej pracy szpitala. Nie ma też żadnego zagrożenia dla pacjentów, mogą oni się czuć bezpieczni – zapewnia Anna Ginał.

kup artykuly platne