Jedna z największych międzynarodowych fuzji za nami

Jak donosi portal money.pl, firma Kulczyk Investments pozbyła się ostatnich 1,5% akcji piwowarskiego koncernu SABMiller. Browar w Polsce reprezentowany jest przez najbardziej znane marki, jak Lech, Tyskie czy Żubr. Sprzedaż została dokonana za około 5 mld złotych.

Działania mają być elementem restrukturyzacji aktywów firmy. 24 miliony (1,5%) podobnych akcji Sebastian i Dominika Kulczyk spieniężyli w kwietniu 2016 roku, zarabiając na tym 5,5 mld złotych.

– Finalizacja transakcji sprzedaży akcji SABMiller to zamknięcie najważniejszego w historii KI etapu wdrażania nowej strategii, której fundamentem jest gruntownie przemyślana dywersyfikacja, dostosowana do dzisiejszych warunków gospodarczych i geopolitycznych na świecie. Wykorzystaliśmy ostatnie miesiące, aby optymalnie przygotować naszą organizację do tego procesu i konsekwentnie przebudowujemy nasz portfel aktywów zgodnie z przyjętymi założeniami. Jako firma rodzinna chcemy bardzo odpowiedzialnie zarządzać ryzykiem inwestycyjnym i skutecznie wykorzystywać unikalnie doświadczenie w budowaniu wartości oraz globalnej ekspansji, jednocześnie bazując na dostępie do własnego kapitału, elastyczności w podejmowaniu decyzji, a także bardzo dobrych relacjach z naszymi renomowanymi partnerami na całym świecie – skomentował Sebastian Kulczyk, aktualny prezes Kulczyk Investments.

Akcje SABMillera przejął AB InBev – największa firma piwowarska w skali światowej. Fuzja ta stanowi jedną z największych międzynarodowych transakcji w historii spożywczych rynków kapitałowych, której łączna wartość szacowana jest powyżej 79 mld funtów.