TVP wycięła słowa reżysera filmu „Kler”

 

Reżyser filmu „Kler” Wojciech Smarzowski odbierając nagrodę specjalną podczas 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, zażartował z prezesa TVP Jacka Kurskiego. Jego słowa nie pojawiły się jednak podczas transmisji na antenie publicznego nadawcy, przez co telewizja została oskarżona o cenzurę. Do sytuacji odniósł się już Jacek Kurski.

Wojciech Smarzowski został uhonorowany przez jury konkursu za swój nowy film „Kler”. W ręce filmowca trafiła nagroda specjalna za „podjęcie ważnego społecznie tematu”. W swoim przemówieniu reżyser zażartował, iż miał nadzieję odebrać wyróżnienie z rąk prezesa TVP.

Wydarzenie Telewizja Polska retransmitowała z półgodzinnym opóźnieniem, lecz w jej relacji słów Smarzowskiego już nie było. Na nadawcę padły oskarżenia o cenzurę i zamach na wolność słowa, do których odniósł się Jacek Kurski. Na swoim profilu na Twitterze określił decyzję o wycięciu wypowiedzi filmowca jako „głupotę i nadgorliwość”, zaznaczając, że osoba odpowiedzialna za to wydarzenie poniesie surowe konsekwencje. Wypowiedź reżysera została ponadto wyemitowana w wydaniu Wiadomości TVP.Źródło: Twitter @KurskiPL

kup artykuly platne