Przyłącz się do zazieleniania miasta

   • Kraków wysieje łąkę z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka
  • Nasiona zostały poświęcone podczas Światowych Dni Młodzieży
  • Będą sadzone 1 kwietnia o godz. 10.00 przy ul. Bernardyńskiej 

Zarząd Zieleni Miejskiej nie zwalnia tempa w zazielenianiu Krakowa. W ramach akcji „Zasadź się na zieleń” na uroczysku „Wiszówka” przybyło już 400 buków, w środę, 29 marca, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32, wspólnie z pracownikami ZZM, obsadziły bratkami donice stojące wzdłuż ul. Na Błonie, a już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, ZZM wysieje łąkę papieską z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. Start akcji o godz. 10.00 przy ul. Bernardyńskiej.

Łąki kwietne to kolorowe alternatywy dla trawników, jednak ich zalet jest znacznie więcej: rośliny, które na nich rosną, lepiej pochłaniają pył oraz inne zanieczyszczenia powietrza, przyczyniają się więc do walki ze smogiem; kwiaty kwitną od wiosny aż po późną jesień; łąk nie trzeba regularnie kosić, pielęgnacja odbywa się dwa razy w sezonie.

Łąka kwietna jest również siedliskiem różnego rodzaju owadów, a jej stworzenie jest możliwe praktycznie w każdym miejscu, gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie. Mieszanki roślin mogą być również tak dobrane, aby wysiewane gatunki dobrze znosiły ciężkie warunki. Sprawdzają się więc na terenach mocno zdegradowanych przez człowieka, gdzie nie przyjmuje się trawnik.

W tym roku w Krakowie powstanie łącznie 10 ha łąk kwietnych w następujących lokalizacjach: al. Pokoju, Armii Krajowej, Bora Komorowskiego, Bulwar Kurlandzki, Conrada-Opolska, Ćwiklińskiej, Konopnickiej, Na Zjeździe, Nowosądecka, Park Jordana, Park Lotników Polskich, Park Maćka i Doroty, Park Tysiąclecia, Powstania Warszawskiego, rondo Barei, Wielicka-Prosta i Zabłocie.

W ramach akcji „Zasadź się na zieleń” Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje cykliczne nasadzenia drzew, kwiatów i krzewów na ternie całego Krakowa. Jest to odpowiedź na masowe wycinki drzew, na które zezwalają przepisy z 1 stycznia tego roku. Wszystkie akcje w ramach inicjatywy „Zasadź się na zieleń” planowane są od marca do końca maja. Do posadzenia są tysiące drzew i krzewów.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd