Menu na upały dla zwierząt

 

Fala upałów to zmartwienie nie tylko dla ludzi – wysokie temperatury doskwierają również czworonogom. Jakie menu na upały pomaga im przetrwać upały? Na to pytanie odpowiada Ryszard Topola, kierownik działu hodowli stołecznego zoo.

– Nasze niedźwiedzie polarne mają stały dostęp do klimatyzowanego pomieszczenia. Mogą się w nim chłodzić, kiedy chcą. Nie przeziębią się w wyniku zmiany temperatury, bo. opiekunowie stale obserwują zwierzęta i gdy tylko zauważą coś niepokojącego, od razu informują weterynarza – mówi Topola.

Dla ochłody niedźwiedzie dostają lody owocowe, czyli zamrożone w wodzie jabłka, porzeczki, agrest lub mango. Aby się nie przeziębiły, lody owocowe dostają rano i wieczorem podczas kąpieli w basenach z chłodną wodą. Niedźwiedzie bawią się wydłubanymi z lodów owocowych kostkami lodu i wyjadają owoce.

Wysokie temperatury doskwierają nie tylko mieszkańcom zoo, ale także czworonogom domowym. Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody. Kilka razy dziennie należy ją wymieniać, aby była chłodna. Na spacery wychodzić należy wcześnie rano i późnym wieczorem, kiedy jest chłodniej. Ponadto trzeba pamiętać, aby psy mogły się po drodze napić i odpocząć. Nie należy ich forsować, np. bieganiem za rowerem – radzi Topola.

Źródło: