Do nieterminowych opłat przyznaje się 31% z nas

 

Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG „Portfel statystycznego Polaka”, 31% dorosłych Polaków przyznaje się do opłacania rachunków po terminie płatności. Częste zaleganie z opłatami zdarza się 4,3% badanych. Łącznie dałoby to ponad milion notorycznych dłużników. Ze statystyk wynika, że nieterminowe opłaty najczęściej zdarzają się osobom między 35 a 44 rokiem życia, a najrzadziej – 60-latkom. Nie ma na to wpływy płeć czy wykształcenie.

– 31% dorosłych Polaków przyznaje się do opłacania rachunków po terminie, choć zdecydowana większość z tej grupy twierdzi, że dzieje się tak sporadycznie. Najgorzej pod tym względem wypadają osoby w wieku 35-44 lat – z opłatami spóźnia się połowa z nich. Natomiast wśród osób powyżej 60. roku życia 84% przyznaje, że nigdy nie zdarza im się spóźnić z opłacaniem zobowiązań. Zdecydowanie rzadziej zaleganie z opłatami zdarza się kobietom niż mężczyznom i osobom z wykształceniem średnim i wyższym niż tym, które zakończyły edukację na szkole podstawowej lub zawodowej – wskazuje raport BIG.

Czym najczęściej tłumaczymy opłacanie rachunków po terminie płatności? Zaleganie z opłatami to zwykle efekt zapomnienia (39,4%) lub przejściowych problemów finansowych (21,5%). Jednak ok. 37 tysięcy Polaków przyznaje się do tego, że celowo nie płaci rachunków i nie zamierza tego robić.

kup artykuly platne