Średnia wieku to 55 lat

 

Jak oceniła wicepremier Beata Szydło, w Polsce mamy do czynienia z luką pokoleniową w zawodach medycznych. Polska służba zdrowia jest w stanie, z którego trudno będzie szybko wyjść.

– Sytuacja w polskiej służbie zdrowia ma charakter priorytetowy dla polskiego rządu. Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to ponad 55 lat. Mamy lukę pokoleniową w zawodach medycznych i to jest problem, z który szybko sobie nie poradzimy – powiedziała wicepremier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza.

Wicepremier przypomniała, że od 2024 roku rząd zamierza przeznaczyć na polską służbę zdrowia 6% PKB.

– To będą ogromne pieniądze przeznaczone na opiekę zdrowotną, natomiast samo zwiększenie środków finansowych na opiekę zdrowotną nie rozwiąże problemów – dlatego, że tutaj musimy zmierzyć się ze zmianami systemowymi, które zostały już rozpoczęte wprowadzaniem chociażby sieci szpitali – powiedziała wicepremier.

Beata Szydło uważa, że należy uszczelnić polską służbę zdrowia tak, aby zwiększone środki finansowe służyły pacjentom i poprawiały dostępność usług medycznych. Jednym ze sposobów jest zwalczenie problemu coraz bardziej zauważalnego braku kadry medycznej – lekarzy i pielęgniarek.

– Zwiększono limit miejsc na studia medyczne – ma to pomóc w uzupełnieniu kadry, jednak poprawa nie nastąpi od razu, to kwestia lat kształcenia i przygotowań do zawodu – oceniła wicepremier.

Źródło: