Skuteczna akcja agentów CBA

 

Agentom CBA z Białegostoku udało się przeprowadzić skuteczna akcję rozbicia zorganizowaną grupę przestępczą, która w latach 2017–2018 nielegalnie skupiła leki ratujące życie za co najmniej 100 milionów złotych w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, by wywieźć je za granicę. Działanie takie jest nielegalne i podlega zakazowi w zakresie leków onkologicznych, przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych, stosowanych w terapii ADHD, szczepionek czy hipoalergicznych preparatów dla dzieci z alergią czy specjalną dietą, znajdujących się w wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

Jak wynika z ustaleń agentów CBA, rozbita zorganizowana grupa przestępcza od 2014 roku mogła współpracować z ponad 6500 aptekami w całej Polsce. Póki co – po przeszukaniu mieszkań, samochodów i pomieszczeń firmowych –zatrzymano 7 osób w Warszawie, w tym główny organizator mafii lekowej – właściciel firm oraz dyrektor hurtowni leków.

Udało się zabezpieczyć m.in. setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowani na leki, które służyły do skupowania leków z aptek. Zatrzymani usłyszą zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Źródło: