Zniszczenia infrastruktury po ulewach

 

Choć intensywne opady deszczu w Małopolsce zanikają lub ustały, dzięki czemu wysoki poziom wód w większości rzek stopniowo spada, region wciąż zmaga się z usuwaniem zniszczeń. Groźna sytuacja jest zwłaszcza w gminie Krościenko nad Dunajcem i powiecie limanowskim, gdzie odciętych od świata jest 71 domów.

Ze względu na zniszczenia dróg i mostów, m.in. drogi wojewódzkiej nr 986 na odcinku Lubomierz – Kamienica oraz kilku dróg lokalnych, niemożliwy jest dojazd do 71 zabudowań mieszkalnych w gminie Kamienica we wsiach Szczawa i Zasadne. Strażacy kontynuują także wypompowywanie wody z zalanych budynków. Problem z dostarczeniem żywności i niezbędnych artykułów codziennego użytku mają ponadto mieszkańcy osiedla Kras w Krościenku nad Dunajcem. Intensywne opady deszczu zalały tam jedyną drogę dojazdową, odcinając od świata 24 mieszkańców. Ratownicy GOPR obecnie docierają do poszkodowanych za pomocą pontonów.

Uszkodzone zostały również wodociągi w powiecie tatrzańskim. W Murzasichlu doszło do przerwania magistrali wodnej, a w Poroninie – do odcięcia od ujęcia wody. Do celów spożywczych dowozi się ją zatem beczkowozami. Strażacy w sumie byli wzywani 92 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji.

Źródło: