400 mln zł na kredyty dla budownictwa społecznego

   • Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym
  • Na jej mocy uruchomiona zostanie platforma inwestycyjna z 400 mln zł do wykorzystania
  • Głównym beneficjentem pieniędzy mają być Towarzystwa Budownictwa Społecznego 

Jak powiedział PAP wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon, została podpisana umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na mocy której uruchomiona zostanie platforma inwestycyjna. Dzięki niej do dyspozycji będzie 400 mln zł na kredyty dla budownictwa społecznego.

– Głównym beneficjentem tych pieniędzy mają być Towarzystwa Budownictwa Społecznego – doprecyzował Piotr Michałowski, szef warszawskiego oddziału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak dodał Michałowski, platforma inwestycyjna stworzona z BGK pozwala EBI „dotrzeć do szerszego grona beneficjentów, którzy nie potrzebują na inwestycje bardzo dużych pieniędzy.

Przypomniał, że „EBI może bezpośrednio wspierać większe przedsięwzięcia, których całkowity koszt inwestycyjny przekracza 25 mln euro”. Szef warszawskiego oddziału Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiedział, że to pierwsza taka inicjatywa, wspierająca mniejsze TBS-y.

Przyznał, że jeżeli „platforma inwestycyjna okaże się sukcesem i będzie zainteresowanie”, niewykluczone są kolejne pieniądze na budownictwo społeczne. Jak dodał, kwota przez EBI „zdefiniowana jest w euro, ale BGK przekazuje pieniądze TBS-om w złotówkach, dlatego też mówimy o kwocie 400 mln złotych”.

Michałowski przyznał też, że tylko od BGK będzie zależało, w jakiej wysokości udzieli kredytu na mieszkania w ramach TBS-ów.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl