Ma ponad milion wyświetleń

 

W sieci pojawiła się interaktywna mapa nadużyć seksualnych w kościele w Polsce, opracowana przez fundację „Nie Lękajcie Się”. Udostępniona w internecie mapa księży-pedofili powstała na podstawie informacji publikowanych w lokalnych oraz ogólnopolskich mediach i jest na bieżąco aktualizowana. Oznaczono na niej duchownych, którzy zostali skazani lub byli podejrzani, a także miejsca, z których wpłynęły zgłoszenia od ofiar nadużyć seksualnych. W efekcie interaktywna mapa zawiera 259 ofiar, 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 spraw opisywanych przez media i 35 zgłoszeń od ofiar nadużyć seksualnych i 259 zgłoszeń anonimowych.

Poszczególne przypadki zostały oznaczone na mapie różnymi kolorami. Czarny oznacza skazanych księży-pedofili wraz z ich inicjałami, pomarańczowy – miejsca prawdopodobnego molestowania, które nie były przedmiotem rozprawy sadowej, szary – zgłoszenia od molestowanych w dzieciństwie osób. Zgodziły się na opowiedzenie anonimowo swojej historii i upublicznienie nazwy miejscowości, w której doszło do przestępstwa, a bordowy – miejsca pochodzenia osób, które zgłosiły się do fundacji, ale chciały pozostać anonimowe.

Jak twierdzą twórcy, interaktywna mapa nadużyć seksualnych w kościele wciąż nie oddaje ona skali problemu.

– Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół – informuje fundacja „Nie Lękajcie Się” na swojej stronie internetowej.

kup artykuly platne