Akcja bezpłatnych badań w 60 miastach

 

Fundacja Neuca dla Zdrowia organizuje w 60 miastach w Polsce akcję bezpłatnych badań znamion na skórze pod kątem ryzyka czerniaka. Na darmowe badania zgłaszać się mogą wszyscy, jednak po wcześniejszym zapisie na 7 dni przed planowanym badaniem w miejscu, gdzie będzie organizowana akcja.

Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć. Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu – komentuje dermatolog i wenerolog Katarzyna Butkiewicz z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Jak przypominają organizatorzy akcji, czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem złośliwym skóry, wywołującym 80% zgonów w tej grupie nowotworów. Ze względu na jasną karnację w grupie osób najbardziej zagrożonych ryzykiem czerniaka znajduje się aż 70% Polaków. Niepokojące jest również to, że obserwuje się ciągły wzrost zachorowań na czerniaka w Polsce, zwłaszcza wśród kobiet w wieku 20–44 lata. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2015 roku liczba zachorowań wyniosła łącznie 3,6 tys., a liczba zgonów – ponad 1,4 tys. Warto zatem pamiętać, że wcześnie wykryty czerniak może być wyleczony nawet w blisko 100% przypadków.

Szczegóły na temat terminów i lokalizacji badań znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Źródło: