Rocznica obecnego hymnu narodowego

   • 90. rocznica Mazurka Dąbrowskiego jako hymnu Polski
  • W Warszawie zorganizowano uroczyste obchody
  • Przemówienie Błaszczaka o nowoczesnym patriotyzmie 

Mazurek Dąbrowskiego, nazywany Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, został oficjalnie ustanowiony hymnem narodowym Polski 26 lutego 1927 roku. Wówczas słowa napisane pod zaborami przez Józefa Wybickiego, śpiewane do melodii nieznanego autora, na mocy okólnika ministra spraw wewnętrznych stał się symbolem narodowym. Z tej okazji o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty.– Ustanowienie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Ta pieśń towarzyszyła Polakom w trudnych momentach i w chwilach chwały – ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas uroczystości 90-lecia.

– Mamy renesans patriotyzmu. Młodzi ludzie są dumni z tego, że są Polakami. Są zainteresowani pielęgnowaniem pamięci historycznej w domach, w szkołach oraz podczas uroczystości i zawodów sportowych – powiedział minister Błaszczak podczas przemówienia.

Hymn narodowy został stworzony w lipcu 1797 roku jako żołnierska piosenka w mieście Reggio nell'Emilia w pobliżu Bolonii. Publicznie wykonano go po raz pierwszy 20 lipca w czasie obchodów upamiętniających twórcę Legionów Polskich we Włoszech – gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Następnie był na ustach polskich żołnierzy we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej, podczas powstań listopadowego i styczniowego, rewolucji w 1905 roku, a także I i II wojny światowej.