Już dostępna dla pacjentów

 

17 stycznia do aptek w Polsce trafiła medyczna marihuana. Zgodnie z informacją Naczelnej Rady Aptekarskiej, susz konopii indyjskich w zestawie z urządzeniem do wdychania, dostarczone przez kanadyjską firmę Spectrum Cannabis Polska, będą dostępne w każdej aptece, o ile zgłosi do niej chory z receptą. To dla pacjentów możliwość korzystania z medycznej marihuany przepisanej przez lekarza, stosowanej głównie w terapii padaczki i uśmierzania bólu nowotworowego.

W aptece będzie miało miejsce również dzielenie suszu konopii indyjskich na dawki. Ma się to odbywać w posiadanej przez większość placówek w Polsce izbie recepturowej, w której wytwarza się leki recepturowe. Z tego względu w całym kraju w okręgowych izbach aptekarskich trwają szkolenia farmaceutów z zakresu odważania i wydawania pacjentom medycznej marihuany

Farmaceuci dowiadują się, w jakich jednostkach chorobowych ma zastosowanie medyczna marihuana, jakich recept i jakich przepisów na leki recepturowe mogą się spodziewać, a także w jaki sposób należy te leki wykonać – mówi prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydent Grupy Farmaceutycznej UE, Michał Byliniak.

kup artykuly platne