Nowe przepisy dotyczące egzaminów

 

MEN postanowił zmienić zasady dotyczące powoływania w szkołach zespołów nauczycielskich na egzaminy. To odpowiedź na plany strajku nauczycieli w czasie egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. Projekty nowych rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego zostały opublikowane w poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Jak wynika z ich treści, zmiany mają pozwolić dyrektorowi szkoły na „większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących”.

– Pilne wejście w życie rozporządzenia wynika z potrzeby umożliwienia przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego skorzystania z zaproponowanego rozwiązanie jeszcze w bieżącym roku szkolnym 2018/2019 – wynika z uzasadnienia projektów MEN.

Jednak zdaniem dyrektorów szkół, projekt nie rozwiązuje problemu strajku nauczycieli w egzaminów.

– MEN zrzucił teraz całą odpowiedzialność za egzaminy na dyrektorów szkół. Dyrektorzy nie decydują o wynagrodzeniach, nie mogą dać podwyżek, by uniknąć strajku, a mają uratować egzaminy – komentuje proponowane zmiany prawne Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Tymczasem zapowiedzi strajku nauczycieli stają się coraz poważniejsze. W budynku małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie grupa przedstawicieli ze związku zawodowego Solidarność zorganizowała strajk okupacyjny.

– Okupujemy kuratorium, bo chcemy uniknąć bardziej drastycznych scenariuszy. Od wielu lat żaden rząd nie był w stanie wsłuchać się w ich problemy. Ten strajk to wynik wieloletnich zaszłości w edukacji. W dalszym ciągu nasze postulaty, powtarzane jak mantra od dłuższego czasu, nie zostały spełnione. Liczne deklaracji pani minister niestety nie przynoszą efektów, a proponowane podwyżki są żenująco niskie – wyjaśniają okupujący kuratorium nauczyciele w rozmowie z portalem rmf24.pl.

kup artykuly platne