Fabryka Sztuk włącza się do wspólnego świętowania

   • Organizatorzy w Tczewie zapraszają na spotkanie „Domowe archiwa”
  • Eksperci odpowiedzą, jak przechowywać rodzinne pamiątki i jakiej instytucji je przekazać
  • Organizatorzy liczą na to, że tczewianie będą chcieli udostępnić swoje prywatne archiwa 

Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony jest 9 czerwca. Tego dnia w 1948 roku utworzono pod auspicjami UNESCO Międzynarodową Radę Archiwów z siedzibą w Paryżu mającą za cel upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Z tej okazji w wielu archiwach w Polsce organizowane są dni otwarte i inne wydarzenia.

W tym roku również Fabryka Sztuk włącza się do wspólnego świętowania, zapraszając razem z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Portalem „Dawny Tczew” i Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie na spotkanie „Domowe archiwa”.

 

Często w naszych domach przechowujemy rodzinne pamiątki: zdjęcia, dokumenty, które mają dla nas znaczenie sentymentalne, a dla historyków mogą stanowić cenne źródło do badań. Jak należy opracowywać, a zwłaszcza przechowywać owe zbiory, jakiej instytucji możemy je przekazać – na te i inne pytania organizatorzy postarają się odpowiedzieć podczas spotkania.

W programie ponadto: wykłady na temat tradycyjnych i wirtualnych archiwów oraz punkty konsultacyjne: „konserwuj”, czyli o zasadach konserwacji zbiorów oraz „nie ukrywaj skarbów” – możliwość zeskanowania zbiorów.

Organizatorzy liczą na to, że tczewianie będą chcieli udostępnić swoje prywatne archiwa. Zostaną przygotowane specjalne stanowiska, na których można zaprezentować fotografie, dokumenty i inne rodzinne pamiątki. Za możliwość zeskanowania i przekazania w wersji elektronicznej zbiorów na potrzeby portalu „Dawny Tczew” przewidziano drobne niespodzianki. Co pół godziny zostaną przeprowadzone konkursy dla dzieci, oczywiście z nagrodami i certyfikatami młodego archiwisty.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd