Odsetki i opłaty od pożyczek przekraczają 3 mld zł

 

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, odsetki i opłaty od pożyczek z firm pożyczkowych kosztują Polaków przynajmniej 3 mld zł w skali roku przy bardzo ostrożnych szacunkach.

– Niektórzy spośród znaczących graczy nie podali jak dotąd wyników za 2017 rok. Na rynku funkcjonuje też wiele niewielkich podmiotów. Jakie są ich łączne przychody, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, ile ich jest: prowadzony od kilku miesięcy przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestr instytucji pożyczkowych liczy niemal 400 pozycji. Wartość ubiegłorocznych przychodów zaledwie siedmiu dużych przedsiębiorstw z branży to 2,4 mld zł – donosi dziennik.

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje również liderów branży na polskim rynku.

– Największy udział na polskim rynku ma niezmiennie Provident jako pionier pożyczek pozabankowych, który działa w Polsce już ponad 20 lat. Wartość portfela pożyczek wynosi tam prawie 1,7 mld zł. Nie jest to jednak najbardziej rentowna firma. To miano należy do podmiotów, które specjalizują się w pożyczaniu pieniędzy przez internet. Vivus może pochwalić się niemal 60% stopą zwrotu z kapitału i zyskiem, który drugi rok z rzędu przekracza 90 mln zł. A jego portfel pożyczkowy w końcu 2017 roku nie przekraczał 300 mln zł. Takie zyski to efekt odsetek i opłat od pożyczek na krótkie terminy, nierzadko liczone w dniach – podsumowuje Dziennik Gazeta Prawna.

Źródło: