Do budżetu trafi 95% zysku

 

Ja podaje portal forsal.pl, kilka miliardów złotych trafi najprawdopodobniej z NBP przeleje do budżetu państwa. To efekt założeń, zgodnie z którymi 95% zysku NBP trafia do skarbu państwa, a 5% – pozostaje w rezerwowym funduszu banku. Zanim miliardy zostaną przelane do budżetu, Rada Polityki Pieniężnej musi przyjąć sprawozdanie finansowe NBP, zaopiniowane przez niezależnego audytora. Wówczas, na początku kwietnia, pojawią się oficjalne informacje na temat ewentualnego zasilenia budżetu państwa. Do wypłaty może dojść najwcześniej w czerwcu lub lipcu.

– Wyliczanie zysku NBP jest obarczone dużą niepewnością, bo nie mamy dostępu do wszystkich aktualnych danych. Można jednak zakładać, że ten odnotowany w 2018 roku mógł wynieść 5–6 mld zł – szacuje ekonomista ING Banku Śląskiego Karol Pogorzelski.

Szacunki są jednak optymistyczne, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu od 2001 roku do budżetu państwa trafiło już 45 mld zł. Rekordowy przelew – 9,2 mld zł – miał miejsce w 2017 roku.

– Ostrożnie można oczekiwać, że do budżetu państwa trafi z NBP ok. 4–5 mld zł – szacuje główny ekonomista Crédit Agricole Jakub Borowski.

kup artykuly platne