Tematem będzie wolność wypowiedzi

   • Anna Streżyńska będzie rozmawiać z przedstawicielami Facebooka ds. polityk społecznościowych
  • Rozmowy mają być poświęcone swobodzie wypowiedzi i wolności słowa w sieci
  • Spotkanie jest wynikiem skarg na cenzurę stosowaną przez portal 

Jak poinformowała na konferencji prasowej minister cyfryzacji Anna Streżyńska, na czwartek planowane jest jej spotkanie z przedstawicielami Facebooka z Dublina ds. polityk społecznościowych. Rozmowy mają być poświęcone swobodzie wypowiedzi i wolności słowa w sieci w związku ze skargami naruszeń tych podstawowych praw, które docierają ze wszystkich stron sceny politycznej.

– Zawsze trzeba pamiętać, że dziś może być blokowana jedna strona narracji politycznej, jutro może być blokowana druga strona narracji politycznej. A w tym systemie jest dużo przypadków, kiedy blokowanie stron internetowych, takich jak np. strona Henryki Krzywonos, czy strona poseł Szczypińskiej, różne strony, tak do końca nie wiadomo, z jakich przyczyn do tej blokady doszło– oświadczyła Streżyńska.

Minister tłumaczyła również mechanizmy blokowania stron, które działają automatycznie po tym, jak zostanie złożone co najmniej 10 skarg, nawet jeżeli są one nieuzasadnione. Wskazywała również na związane z cenzurą kwestie prawne.

– Tutaj mamy do czynienia z takim zagadnieniem, czy portal taki jak Facebook jest nadal neutralnym słupem ogłoszeniowym, z którym ja jako użytkownik zawieram umowę o nadawaniu przeze mnie różnych treści oraz odbieranie cudzych treści, czy jest już to serwis, w którego uprawnieniach leży moderowanie treści umieszczanych na tym portalu – zaznaczyła.