Uroczyste podsumowanie projektu „Zostańcie z nami – miasto i powiat Świdnica”

   • 12 czerwca odbyło się podsumowanie projektu „Zostańcie z nami – miasto i powiat Świdnica”
  • Program ma na celu zachęcenie młodych ludzi do pracy i zamieszkania w Świdnicy i okolicach
  • Zorganizowano również galę wręczenia nagród uczestnikom konkursu „Mój pierwszy milion” 

W poniedziałek, 12 czerwca, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Zostańcie z nami – miasto i powiat Świdnica” oraz gala wręczenia nagród dla uczestników konkursu „Mój pierwszy milion”.

Program realizowany jest przez Gminę Miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnica. Ma na celu zachęcenie młodych ludzi do pracy i zamieszkania w Świdnicy i okolicach oraz do kształcenia na kierunkach przydatnych na lokalnym rynku pracy. Pierwsza edycja „Zostańcie z nami” skierowana była do uczniów trzecich klas świdnickich gimnazjów.

 

W konkursie „Mój pierwszy milion” adresowanym do uczniów klas trzecich gimnazjów udział wzięło 128 dziewcząt i chłopców. Jego celem było zwiększenie świadomości ekonomicznej i propagowanie przedsiębiorczości wśród uczniów, dostarczenie im wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających funkcjonowanie w życiu. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym odbyły się warsztaty ekonomiczne, w drugim - gra ekonomiczna w formie testów, natomiast w trzecim młodzież musiała przygotować plakat lub prezentację multimedialną pt. „Twój pomysł na biznes w Świdnicy”. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się 36 najlepszych uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów w ramach całorocznego współzawodnictwa. Punkty przyznawane były za:  • aktywny udział w lekcjach przedsiębiorczości z pomysłem oraz rozwiązywanie zadań dodatkowych podsumowujących zdobytą wiedzę,
  • wizyty w firmach,
  • wizyty w szkołach kolejnego szczebla,
  • udział w pokazowych lekcjach/warsztatach zorganizowanych przez doradców zawodowych w szkołach technicznych, zawodowych, liceach ogólnokształcących,
  • udział w grze ekonomicznej.Wręczono 15 nagród pieniężnych po 600 zł netto każda – 10 ufundował Urząd Miejski w Świdnicy, a 5 Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

– Laureaci wykazali się dużą kreatywnością, komisja konkursowa oceniała oryginalność i realność pomysłu na biznes, nakład pracy w przygotowanie prezentacji a także umiejętność przedstawienia i obrony swojej koncepcji. Wśród pomysłów młodych świdniczan na swój pierwszy milion pojawiła się m.in. „Świdnicka galeria fryzur” – salon fryzjerski, który zatrudni lekarza trychologa i barbera, który świadczyć będzie również usługi wyjazdowe i przygotuje specjalne miejsce dla najmłodszych. „Wydrukować biznes” – czyli projektowanie, drukowanie 3D i serwis urządzeń oraz „Agroturystyka w Świdnicy i festiwal truskawek” – to kolejne z propozycji laureatów konkursu. Wybór był niezwykle trudny, gdyż zaangażowanie młodzieży było bardzo duże – mówi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski.

Wyróżniono także 21 uczniów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. książki, karnety na basen i do kina.

Więcej szczegółów na temat programu znajduje się na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd