Prestiż dobył masny dzban

 


  • Wydawnictwo Naukowe PWN rozstrzygnęło plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2018

  • W niemal co trzecim zgłoszeniu wskazano słowo dzban”

  • Słowo zdobyło popularność głównie dzięki youtuberowi Klocuchowi

Rozstrzygnięto trzecią edycję plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 Wydawnictwa Naukowego PWN. Jak się okazało, zwycięzcą jest „dzban”, używany jako inwektywa, ale niewykrywany jako słowo obraźliwe. Słowo to pojawiło się w niemal co trzecim zgłoszeniu. Co oznacza „dzban”?

– Od jednoznacznie negatywnych: „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” po łagodne „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban” – pisze juror Marek Łaziński w komentarzu do wyników plebiscytu.

Kolejne miejsca zajęły słowa: „masny” i „masno”, „prestiż” i „prestiżowy”, a także „xd”, „sztos”, „zwyklak”, „normik” i „mamadżer”. Jak zaznaczył inny członek jury Bartek Chaciński, zwycięski „dzban” zawdzięcza popularność głównie youtuberowi Klocuchowi.

– Tegoroczne wyniki plebiscytu pokazują, że nie tyle coraz szybciej zmienia się polszczyzna, co raczej w czasach mediów społecznościowych coraz mocniejszy wpływ mogą mieć na nią działania pojedynczych, konkretnych osób – zauważa Chaciński.

kup artykuly platne