Ministerstwo inwestuje w modernizacje

 

Po tragedii w Szaflarach w województwie małopolskim, w wyniku której życie straciła 18-letnia kursantka prawa jazdy, rząd zdecydował o zwiększeniu puli środków na remonty przejazdów kolejowo-drogowych. W poniedziałek, 24 września, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i PKP Polskie Linie Kolejowe SA umowy na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej modernizacji przejazdów. Dzięki temu w całej Polsce zostaną przeprowadzone liczne prace zwiększające bezpieczeństwo w tym zakresie.

– Celem naszych działań jest bezpieczna, komfortowa i punktualna kolej. Aby ten cel osiągnąć, potrzebne są takie działania, jak podpisana dzisiaj umowa na dofinansowanie modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych. Niezbędne jest również kontynuowanie kampanii społecznych, które podnoszą świadomość uczestników ruchu drogowego – powiedział Andrzej Bittel.

Prace zostaną przeprowadzone na 180 przejazdach kolejowo-drogowych i 2 przejściach położonych na 73 liniach kolejowych na terenie całego kraju. W ramach projektu wymieniona zostanie nawierzchnia drogowa na dojazdach, nowe mają być również przejazdy. Powstanie również zabudowa nowoczesnych urządzeń zabezpieczających i sterujących.

W wyniku przeprowadzonych prac na 121 przejazdach nastąpi podniesienie kategorii, a na 84 zakłada się likwidację ograniczeń prędkości. Skorzystają więc na tym wszyscy: podróżujący koleją i korzystający z dróg, z pieszymi włącznie. Planowany termin zakończenia projektu to kwiecień 2020 roku. Łączna kwota wsparcia dla zarządcy infrastruktury – PKP PLK SA – to prawie 194 miliony złotych. Całkowity koszt projektu to prawie 311 milionów złotych.

Dzięki pieniądzom z pewnością uda się znacznie ograniczyć liczbę tragedii, do których dochodzi co roku na polskich torach. Ostatnią głośną sytuacją była śmierć 18-latki, która zginęła podczas egzaminu na prawo jazdy. Jej samochód zgasł na niestrzeżonym przejeździe, po czym uderzył w niego pociąg. Egzaminatorowi udało się uciec z pojazdu, natomiast kierująca 18-latka zmarła w wyniku poniesionych obrażeń.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

kup artykuly platne