Życie ludzi zależy od decyzji na COP24?

 

Niezwykle obrazowych sformułowań użyła szefowa Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa w trakcie otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach COP24. Wystąpienie skierowała do polityków i tysięcy osób z całego świata, które przyjechały na spotkanie w sprawie zmian klimatu, nad którym przewodnictwo objęła Polska.

– Potrzebujemy determinacji, musimy działać razem, inaczej nie mamy żadnych szans. Cały świat domaga się konkretów. Nie możemy wyjechać z Katowic bez porozumienia. Porozumienie w Paryżu ratyfikowało 55 krajów produkujących co najmniej 55% globalnych emisji gazów cieplarnianych, jednak do dziś nie wprowadzono konkretnych zobowiązań, a pół roku po jego wejściu w życie z porozumienia wycofały się Stany Zjednoczone, które są odpowiedzialne aż za 15% produkcji dwutlenku węgla na świecie. Życie ludzi zależy od decyzji, które tu podejmiemy – mówiła Espinoza.

W inauguracji szczytu klimatycznego w Katowicach COP24 wziął udział również prezydent Andrzej Duda, który wyraził nadzieję na osiągnięcie sukcesu.

– Dziś, trzy lata po Paryżu i rok przed przyszłorocznym jesiennym szczytem klimatycznym zwołanym przez Sekretarza Generalnego ONZ, świat stoi przed kolejnym historycznym testem. Tu, w Katowicach, my – światowi liderzy – musimy udowodnić, że jesteśmy gotowi, aby w pełni wdrożyć plan, który zaprojektowaliśmy w 2015 roku – mówił prezydent Andrzej Duda.

kup artykuly platne