9 mln złotych na uzbrojenie i wyposażenie

   • Od wczoraj obowiązuje program modernizacji służb mundurowych na lata 2017–2020
  • Zgodnie z jego treścią funkcjonariusze zostaną wyposażeni w nowe samochody oraz sprzęt
  • Wiadomo, do jakich służb trafi największa część środków 

Od wczoraj obowiązuje program modernizacji służb mundurowych na lata 2017–2020. Zgodnie z jego treścią funkcjonariusze straży pożarnej, policji, straży granicznej i BOR zostaną wyposażeni w nowe samochody, wyremontowane komisariaty oraz sprzęt.

Najwięcej środków zostało przyznanych policji. Na przebudowę komisariatów, budowę kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych, unowocześnienie strzelnic, pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia broń maszynową i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych w miejsce karabinków AKMS zostanie przeznaczonych prawie 6 mld złotych.

Dodatkowo program modernizacji przewiduje podwyżkę wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb.

– Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Środki maja zostać przeznaczone także na zakup sprzętu specjalnego, informatycznego i aparatury łączności, kilkuset pojazdów – głównie patrolowych i terenowych, samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych i ochronnych oraz stworzenie Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.

Jak przekonuje szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inwestycje modernizacyjne przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększą skuteczność działania służb mundurowych.