Mało znany aktor wykorzystywał studentki i licealistki

 

Dziennikarze programu „Superwizjer” ustalili, że wieloletni dyrektor Teatru Akademickiego w Warszawie i doświadczony reżyser teatralny Ryszard A. molestował seksualnie studentki i licealistki na castingach.

– Zaczynał od sprośnych anegdot, kończył na pytaniach o bzykanie i etiudę ze zdejmowaniem bielizny. Mówił, że wyglądam, jakbym lubiła połykać – informowała w reportażu TVN24 jedna ze studentek uczestnicząca w castingach.

Jak wskazywali autorzy reportażu, był to „mało znany aktor i reżyser”, który „nie zrobił kariery”. Ich zdaniem „swój buduje, powołując się na znajomości wśród wybitnych artystów, a zaufanie w oparciu o instytucje, takie jak chociażby Uniwersytet Warszawski”.

– Kazał mi stanąć na środku, wyrecytować wiersz i zaśpiewać piosenkę. Nic nie mówił, nie komentował. Zapytał tylko, czy będę miała czas w sobotę i w niedzielę. Nie opowiadałam rodzicom, co się działo na castingach i próbach teatralnych Teatru Akademickiego, bo odbywały się m.in. w siedzibie prestiżowego Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji – relacjonowała uczennica jednego z liceów w Warszawie.

– Na jednej z prób teatralnych moja córka została sama z reżyserem Ryszardem A. Przyszedłem wcześniej, by odebrać córkę po próbie. Słyszałem, jak Ryszard A. mówił do Joanny, że ma przed nim zrobić striptiz. Mówił: Po aktorsku, nauczę cię. On może być bardzo podniecający i mi może pała stanąć przy tym – opowiada ojciec licealistki. – Poczułem, że moje dziecko jest w tym momencie krzywdzone i że jestem świadkiem sytuacji niedopuszczalnej. Czułem, że muszę coś zrobić.

Materiał „Superwizjera” został przedstawiony byłemu prezesowi Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP) Olgierdowi Łukaszewiczowi.

– Zwrócę się do zarządu głównego ZASP-u, aby wycofał zgodę na próby teatralne Teatru Akademickiego pod kierunkiem pana Ryszarda A. To jest wstyd, że ktoś taki wspiera się autorytetem organizacji aktorskiej o takiej tradycji. Bardzo współczuję tym dziewczynom i zapewniam, że teatr nie jest taki. Ten film trzeba pokazać prokuraturze – oświadczył w komentarzu.

Źródło: 

kup artykuly platne