Uczniowie zasilą nowo powstające jednostki obrony terytorialnej

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w otwarciu pierwszych w Polsce targów proobronnych „ProDefense” w Ostródzie. Podczas wizyty na Warmii i Mazurach zapowiedział  utworzenie nowej struktury obronnej – jednostek obrony terytorialnej. Jej formowanie ma się rozpocząć jesienią tego roku.

– Obronę terytorialną kraju musimy budować wszyscy. Musimy budować ją razem – państwo, armia, przemysł, władze lokalne, cały system wychowania i szkolnictwa – podkreślał w swoim wystąpieniu podczas ceremonii otwarcia minister Antoni Macierewicz.

Według szefa MON ważnym ogniwem w tej konstrukcji będą obecni uczniowie szkół, m.in. tych o profilu wojskowym.

– Pamiętajcie, że to wy będziecie tymi, którzy będą łączyli oddziały operacyjne z codziennym wysiłkiem obywateli. Dlatego wasza rola jest tak fundamentalna – zwrócił się Macierewicz do obecnych na targach przedstawicieli uczniów klas mundurowych.

Powstanie jednostek będzie szansą dla tych z absolwentów, którzy nie będą mogli zaciągnąć się do wojska, choćby ze względów zdrowotnych.

Tworzenie oddziałów szkolnych o profilu wojskowym, policyjnym czy też strażackim, jest coraz bardziej popularne. Szacuje się, że w Polsce klasy mundurowe działają w około 400 szkołach. To dwa razy więcej niż funkcjonowało jeszcze przed dwoma laty.