Konsekwencje wypowiedzi Władimira Putina w sprawie Smoleńska

   • W poniedziałek rosyjskie MSZ odpowiedziało na polską notę dotyczącą słów Putina
  • W oświadczeniu zaprzeczyło istnieniu dodatkowych dowodów w sprawie Smoleńska
  • Minister Waszczykowski odniósł się do tłumaczeń w obecności dziennikarzy 

Wczoraj w Brukseli szef polskiego MSZ, Witold Waszczykowski, w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do noty przesłanej polskim władzom przez MSZ Rosji w sprawie nowych dokumentów dotyczących katastrofy smoleńskiej.

Nota jest kontynuacją trwającej od grudnia korespondencji, która dotyczy wypowiedzi Władimira Putina. W minionym roku sugerował on, że ktoś z bliskiego otoczenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego wywierał w trakcie lotu presję na załogę Tupolewa. Naciski te miały bezpośrednio doprowadzić do katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką.

Zdaniem polskiego MSZ słowa Putina słowa rosyjskiego prezydenta dowodziły, że rosyjskie władze mogą dysponować dodatkowymi nagraniami z kokpitu, które dotychczas nie zostały udostępnione stronie polskiej. W związku z tym resort wystąpił do rosyjskiego MSZ o udzielenie wyjaśnień w sprawie dokumentów, na jakie dokumenty powoływał się Putin.

W poniedziałkowej nocie Rosjanie zaprzeczyli jednak istnieniu dodatkowych dowodów w sprawie.

– Żadnymi innymi zapisami dźwiękowymi dotyczącymi rozmów w kabinie załogi polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M Strona Rosyjska nie dysponuje – czytamy w oświadczeniu ambasady rosyjskiej w Warszawie.

Słowa prezydenta Rosji miały zaś odwoływać się wyłącznie do przekazanych już polskim śledczym stenogramów rozmów w kabinie załogi samolotu prezydenckiego.

Według Witolda Waszczykowskiego nie są to jednak wyjaśnienia wystarczające.

– Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z wyjaśnień ambasady rosyjskie. One nie tłumaczą wystąpienia prezydenta Putina, który inaczej cytował, referował czy odnosił się w inny sposób do tych zapisów. My takich zapisów nie znaliśmy – powiedział wczoraj szef polskiego MSZ.