Cyfrowe poszerzanie wiedzy

 

Uczniowie coraz rzadziej przesiadują w szkolnych bibliotekach. Jeśli zainteresuje ich jakiś temat, sięgają do Internetu. Szkoły doskonale zdają sobie sprawę, że nastała era cyfryzacji i korzystają z pomocy multimedialnych. Wspiera je w tym, m.in. platforma edukacyjna Squla.pl, która wysyła bezpłatne materiały, z których mogą korzystać również rodzice.

Jeszcze kilka lat temu skompletowanie szkolnej wyprawki polegało na zakupie plecaka, zeszytów oraz podręczników wskazanych przez nauczyciela. Teraz przygotowanie zestawu na 1. dzień września sprowadza się do wizyty w sklepie z elektroniką. Dzieci domagają się smartfonów, tabletów, laptopów. Nic dziwnego – w końcu obcują z nimi na co dzień. To dla nich sposób na poznawanie świata i poszerzanie swojej wiedzy. Najczęściej to właśnie w internetowych wyszukiwarkach sprawdzają szczegóły tematu, który ich zaintrygował. Internet stał się również nieodłączną pomocą w odrabianiu lekcji. Nikt nie przesiaduje już godzinami w bibliotekach. Nic dziwnego, że szkoły zaczynają dostrzegać tę tendencję i starają się do niej dopasować. Doskonale zdają sobie sprawę, że globus czy kreda to za mało, aby przeprowadzić lekcję, która zaangażuje dzieci.

Dlatego podążając z duchem czasu, nauczyciele coraz chętniej wprowadzają nowoczesne technologie do codziennego planu zajęć. W klasach pojawiają się tablice multimedialne, a nauczyciele coraz częściej sięgają po interaktywne pomoce naukowe. Wspólnie z uczniami tworzą np. prezentacje. Taki styl prowadzenia zajęć to świetny sposób, aby uczyć dzieci nie tylko teoretycznych, ale również praktycznych umiejętności, które mogą okazać się przydatne w późniejszym życiu zawodowym.

 

Podobnych interaktywnych pomocy jest wciąż jednak za mało, a placówki nie zawsze mają środki, aby wyposażyć w nie wszystkie klasy. Ze wsparciem przychodzą prywatne firmy, np. Squla.pl, która we wrześniu organizuje wysyłkę bezpłatnych materiałów edukacyjnych do ponad 7500 placówek w całej Polsce.

Praktyczna pomoc w prowadzeniu ciekawych lekcji

W pakiecie znajdzie się list przewodni do dyrektorów szkół i materiały informacyjne dla nauczycieli i rodziców, a także gry edukacyjne do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych oraz atrakcyjne kalendarze szkolne. Wszyscy nauczyciele, którzy zarejestrują się na platformie, zyskają do niej całkowicie bezpłatny dostęp i będą mogli korzystać bez ograniczeń czasowych z jej zasobów w czasie zajęć lekcyjnych. Warto podkreślić, że Squla.pl działa na wszystkich urządzeniach multimedialnych: komputerach, laptopach, tabletach, smartfonach i tablicach interaktywnych. Wystarczy tylko dostęp do internetu i można korzystać ze Squli w każdej sali szkolnej.

– Od trzech lat Squla.pl udostępnia pomoce dydaktyczne szkołom i uczniom. Łącznie wysłaliśmy już 11 350 materiałów przydatnych w pracy nauczyciela – mówi Olga Żdżarska, koordynator ds. treści edukacyjnych na platformie. – Uważamy, że nauczyciele jako praktycy są w stanie najlepiej ocenić przydatność naszych quizów i jakość merytoryczną zawartych w nich treści. Bardzo nas cieszy, że dotychczas spotkaliśmy się z samym pozytywnym odzewem. Słyszymy, że Squla jest doskonałym wsparciem podczas lekcji. Dzięki dostępowi do platformy uczniowie mogą również brać udział w kolejnych edycjach, organizowanych przez nas, multimedialnych ogólnopolskich turniejów Fun Week Squli, w których wygrywają nagrody dla całej klasy.

W szkole i w domowym zaciszu

Warto podkreślić, że Squla.pl to też świetne narzędzie do uzupełniania wiedzy w domu. Uczniowie po powrocie ze szkoły, nadal mogą korzystać z platformy w ramach płatnego abonamentu. W tegorocznej przesyłce nauczyciele otrzymają ulotki informacyjne przeznaczone dla rodziców, dzięki którym dowiedzą się oni, jak korzystać ze Squli oraz sprawdzać postępy swoich dzieci.

 

– W ciągu roku szkolnego otrzymujemy wiele materiałów edukacyjnych, ale nie wszystkie z nich są zgodne z naszymi oczekiwaniami – mówi Ewa Stolarczyk, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Warszawie. – W tym roku najważniejsze będzie dla nas dostosowanie tych materiałów do aktualnej podstawy programowej MEN, a Squla.pl o to zadbała. Ważne też, że platforma jest wolna od reklam i dlatego możemy ją wykorzystywać na lekcjach. Dzięki darmowemu dostępowi dla szkół możemy dokładnie przetestować wszystkie zadania. Są różnorodne i jest ich tak wiele, że nauczyciele wszystkich przedmiotów mogą z nich skorzystać. Dzięki temu możemy też polecać Squlę rodzicom. Możemy np. wskazać, które zagadnienia warto jeszcze powtórzyć z dzieckiem, na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Rodzice, którzy będą zainteresowani dostępem do platformy, mogą zasięgnąć informacji u nauczyciela lub dyrektora placówki. Szkoły mają jeszcze możliwość zamawiania pakietów samodzielnie, korzystając ze strony internetowej.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl