Rząd Polski został nagrodzony odznaczeniem „Climate Bonds Award” za emisję zielonych obligacji

   • Polska odznaczona nagrodą „Climate Bonds Award”
  • Zielone obligacje to wsparcie środowiska naturalnego
  • Papiery wartościowe dostępne dla inwestorów przynajmniej raz do roku 

Nagroda została przekazana na ręce Piotra Nowaka, wiceministra finansów, a także Arkadego Rzegockiego, ambasadora RP w Londynie oraz Roberta Zimya, dyrektora departamentu długu publicznego Ministerstwa Finansów. To pierwsze takie przedsięwzięcia na świecie. Zysk z obligacji ma być przeznaczony na inwestycje w środowisko.

Nagrody, które rokrocznie są przyznawane przez International Capital Market Association (ICMA) i Climate Bonds Initiative (CBI), trafiają do instytucji i firm, które promują ekoinwestycje.

– To kamień milowy dla tego rynku – można przeczytać w uzasadnieniu decyzji Climate Bond Initiativ.

– To wyróżnienie pokazuje, że polski rząd dba o zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki, a także rozwój zielonych projektów. Polska ma przypiętą łatkę kraju bazującego na węglu, który jest naszym głównym źródłem energii, ale takim działaniem wysyłamy jasnym sygnał, że jednocześnie dbamy też o środowisko – ocenił wyróżnienie Piotra Nowak podczas konferencji prasowej.

Choć nagroda został przyznana w poniedziałek, to obligacje były dostępne od grudnia zeszłego roku. Papiery wartościowe bardzo szybko się rozeszły, a ich pierwszą emisją zainteresowani byli najbardziej partnerzy ulokowani w Niemczech, Austrii, krajach Beneluksu, a także Wielkiej Brytanii. Rodzimi nabywcy to zaledwie 7%. ogółu odbiorców.

Ogromne zainteresowanie zielonymi obligacjami sprawiło, że resort finansów chce przynajmniej raz do roku udostępniać papiery wartościowe za granicą. Ich wartość nie jest na razie znana i będzie zależała od skali inwestycji wpierających środowisko naturalne, które będą dotowane z budżetu.