PAP rezygnuje z prestiżowego konkursu

O tym, że nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, najbardziej znanego polskiego reportażysty, nie będzie w tym roku przyznana, poinformował nowy prezes Polskiej Agencji Prasowej – Artur Dmochowski. Powody podjęcia takiej decyzji nie zostały jednak przedstawione.

– Dowiedziałam się z dwóch źródeł niezależnych od siebie i oboje powiedzieli to samo, że nowy prezes wypowiedział się, że w tym roku nagrody nie będzie. Nie tłumaczył, czy będzie na przyszłość, ani też dlaczego nie będzie – powiedziała żona sławnego reportażysty Alicja Kapuścińska w rozmowie z TVN 24. – Co prawda użył takiego krzywdzącego określenia "Kapuściński komuch, nie będziemy robić jego nagrody" – dodała.

O powiązaniach Kapuścińskiego z wywiadem PRL zrobiło się głośno w 2007 roku po artykule w "Newsweeku".

– Mój mąż mówił, że wszyscy korespondenci zagraniczni byli do tego zobowiązani– tłumaczyła niegdyś Kapuścińska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego od 2010 roku  trafiała corocznie do dziennikarzy, którzy zgłosili najbardziej interesujące, a jednocześnie rzetelne i obiektywne reportaże. W ubiegłym roku otrzymał ją Paweł Reszka za "Diabła i tabliczkę czekolady". Konkurs miał również swoją włoską edycję, która w tym roku również zostanie przeprowadzona. Laureatem włoskiej nagrody im. Kapuścińskiego został Wojciech Tochman.