Gdańskie Centrum uhonorowane Nagrodą Muzealną

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zdobyło Nagrodę Muzealna Rady Europy. Ta prestiżowa nagroda – ustanowiona w 1977 roku – honoruje instytucje, które w ocenie kapituły znacząco przyczyniają się do zrozumienia dziedzictwa kulturowego na terenie Europy. Nagrodzeni otrzymują brązową statuetką „La femme aux beaux seins” („Kobiety z pięknym biustem”), którą posiadają przez rok.

W walce instytucja pokonała 49 innych kandydatur Rady Europy, w tym 3 placówki muzealne w ścisłym finale.

Nagroda została wręczona 19 kwietnia na sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w pałacu Rohan. W uroczystości wzięli udział wicepremier a zarazem minister kultury – Piotr Gliński oraz dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności – Basil Kerski.

– Wydarzenia, do których się odwołuje i program instytucji, czyni z niej forum współczesnej Europy. Udało się stworzyć z historii związku zawodowego Solidarność silne i poruszające źródło inspiracji dla aktywności i zaangażowania obywatelskiego – skomentowała wybór Vesnya Marjanovic – serbska posłanka sprawozdawca nagrody.

Sukces zapewnił instytucji sposób, w jaki przybliżona została historia związku zawodowego "Solidarność". Wpisanie w codzienność dziejów należących do historii sprawiło, że nadal mogą być one inspirować do obywatelskiego zaangażowania.

Nagroda przyznawana jest corocznie przez komisję kultury Zgromadzenia Rady Europy. Do instytucji polskiej trafi jednak po raz pierwszy.