W katastrofie zginęło 6 osób, 4 zostały ranne

   • W katastrofie budowlanej 6 rodzin straciło dach nad głową i dobytek całego życia
  • Z kraju napływają wpłaty pieniężne, dary rzeczowe, słowa otuchy i wsparcia
  • Również samorząd uruchomił wszystkie ścieżki pomocowe dla poszkodowanych 

Wpłaty pieniężne, dary rzeczowe, słowa otuchy i wsparcia – z całej Polski napływa pomoc dla poszkodowanych w związku z sobotnią katastrofą budowlaną. Zginęło w niej 6 osób, 4 zostały ranne. Sześć rodzin straciło dach nad głową i dobytek całego życia.

 

Od dnia tragicznych wydarzeń samorząd uruchomił wszystkie ścieżki pomocowe dla poszkodowanych, wszyscy zostali objęci pomocą psychologiczną oraz wsparciem finansowym. Do wtorku, 11 kwietnia, wypłacone zostały zasiłki celowe w kwocie 6.000 zł na rodzinę. Obecnie przygotowywane jest jedno mieszkanie zastępcze dla osoby, która wkrótce opuści szpital. Pozostałe mieszkania będą przygotowywane na bieżąco, w porozumieniu z rodzinami, po zaakceptowaniu przez nich przedstawionych propozycji.

Obecnie napływa także duża pomoc rzeczowa. Ośrodek Pomocy Społecznej częściowo gromadzi przekazywane rzeczy, ale także gromadzi bazę danych darczyńców, którzy chcieliby przekazać np. sprzęt AGD czy meble. Pomoc trafia także do Miejskiego Domu Kultury, który prowadzi zbiórkę konkretnych ubrań, potrzebnych poszkodowanym. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej.

 

Od poniedziałku, 10 kwietnia, uruchomione zostały dwa numery kont, na które można wpłacać darowizny dla poszkodowanych w sobotniej tragedii. Na koncie z wpłatami krajowymi jest już ok. 20.000 zł.

– Dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i życzliwość, samorząd ze swojej strony robi wszystko, by zarówno pełna pomoc finansowa, jak i mieszkania, trafiły do poszkodowanych osób jak najszybciej – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Gmina wystąpiła o przyznanie środków z budżetu centralnego na usuwanie skutków katastrofy, remont mieszkań oraz sfinansowanie pochówków ofiar sobotniej tragedii.

W dniu dzisiejszym gmina przejmie od prokuratora plac, na którym znajdował się budynek.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd