70% Polaków przeciwko strajkom

 

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS), 70% ankietowanych jest zdania, że strajk nauczycieli w trakcie egzaminów, takich jak matury, egzamin ósmoklasisty, egzamin gimnazjalny czy egzamin zawodowy, jest niewłaściwym zachowaniem. Połowa pytanych o strajk nauczycieli w sposób zdecydowany uznaje go za nieetyczny. W grupie rodziców dzieci w wieku szkolnym, opinię tę podziela ponad dwie trzecie badanych osób. Odsetek ten rośnie do 71% wśród rodziców, których dzieci są uczniami klasy 8 szkoły podstawowej lub klasy 3 gimnazjum.

Wykorzystywanie przez nauczycieli jako formy protestu zwolnień lekarskich źle ocenia 65% badanych Polaków. Przeciwne zdanie deklaruje niecałe 28% ankietowanych. Wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym wykorzystywanie zwolnień lekarskich jako formy protestu nauczycieli za nieetyczne uważa 59% badanych.

Wyniki sondażu IBRIS nie przekonują jednak władz Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), które są przekonane, że strajk nauczycieli w czasie egzaminów jest konieczny.

– To badanie pokazuje, że jeżeli pytamy o to rodziców, ten wskaźnik jest trochę inny. My chcemy cały marzec poświęcić na to, żeby rozmawiać z rodzicami. Przede wszystkim z rodzicami, z samorządami wyjaśniając przyczyny, powody i okoliczności, które będą temu wydarzeniu towarzyszyły. Zwracałem uwagę na to, że strajk w warunkach szkolnych niestety zawsze dotyka dziecko, dotyka ucznia – wyjaśniał szef ZNP Sławomir Broniarz w wywiadzie dla RMF FM.

kup artykuly platne