Ekologia czy ekonomia?

 

Jak wynika z ustaleń portalu dlahandlu.pl, nie wszystkie największe sieci handlowe uiszczają opłatę recyklingową związaną ze sprzedażą foliowych reklamówek. Co więcej, część sklepów, w tym Biedronka, Auchan i Kaufland, do dyspozycji klientów pozostawiają torby foliowe, których grubość nie zobowiązuje do opłat środowiskowych. Na szczęście, niezależnie od zachować wielkich sieci, dane pochodzące z 2018 roku wskazują na to, że sprzedaż toreb foliowych spadła o 20%–40%. Trudno jednak rozsądzić, czy przyczyną malejącej ilości wykorzystywanych reklamówek jest ekonomia czy ekologia klientów sklepów.

– Wpływy z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej marszałek województwa przekazuje na rachunek dochodów budżetu państwa w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku następującego po roku kalendarzowym, w którym opłata została pobrana. Zatem resort finansów nie posiada jeszcze takich danych. Dane dotyczące opłaty recyklingowej będą dostępne dopiero po pozyskaniu sprawozdań z wykonania planu dochodów budżetowych obejmujących wymienione dane, najwcześniej w maju. Wobec powyższego jest jeszcze za wcześnie na analizy wpływów z tytułu opłaty recyklingowe – informuje biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów.

Opłata recyklingowa, w świetle obowiązujących przepisów, musi być odprowadzana od lekkich toreb z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów przeznaczonych na zakupy. To rodzaj reklamówek, które przed wprowadzeniem opłat były najczęściej wydawane przy kasach w sklepach. Opłata recyklingowa nie obejmuje natomiast bardzo lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, których grubość nie przekracza 15 mikrometrów – tzw. zrywek. Z tego względu niektóre sieci handlowe próbują obejść obowiązujące przepisy prawne, sprzedając wyłącznie torby o grubości poniżej 50 mikrometrów. Szczegółowe dane na temat skali tego zjawiska będą jednak analizowane dopiero w połowie roku.

– Informacje o wpływach z tytułu pobranych opłat recyklingowych będą dostępne po 30 kwietnia bieżącego roku. Marszałkowie województw przekażą natomiast te wpływy do budżetu państwa do 30 kwietnia bieżącego roku. Na podstawie tych wpływów zostanie obliczona ilość wydanych toreb w 2018 roku – zapewnia ministerstwo środowiska.

kup artykuly platne