Sprawa reparacji niemieckich

 

– Państwo niemieckie nie wypłaciło odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Według niego sprawa formalnie nie została załatwiona.

"Dzisiaj po 70 latach jest to problem polityczny, ale on jest faktem" – mówił prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. "My, Polacy nie musimy się niczego wstydzić, ani niczego bać. Myśmy rzeczywiście tego zadośćuczynienia nie otrzymali" – podkreślił Duda.

W ocenie prezydenta "dobrze, że ten temat został podniesiony w debacie międzyparlamentarnej". "Dobrze, że parlamenty na ten temat dyskutują" – zaznaczył.

Przypomniał ostatni wyrok sądu włoskiego nakazujący rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań gminie Roccaraso w regionie Abruzja i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 r. "Jeżeli dokonano zbrodni, jeżeli wyrządzono ludziom szkodę, to należy się za tę szkodę odszkodowanie. To chyba jest normalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego" – powiedział prezydent.

"Możemy dyskutować, czy to ma być zadośćuczynienie finansowe, czy to ma być zadośćuczynienie innego rodzaju" – dodał.

Duda przyznał, że "otrzymaliśmy wiele dobra ze strony niemieckiej w okresie od drugiej wojny światowej". "Niemcy pomagali, przysyłali wiele darów, traktowali nas życzliwie w czasach, które były dla nas trudne, w okresie komunizmu, wspierali. Dary otrzymywaliśmy z serca ludzkiego, bezinteresownie. To także trzeba brać pod uwagę" – podkreślił.

"Natomiast jeśli ktoś pyta, czy sprawa formalnie została załatwiona – powiedzmy otwarcie: nie została załatwiona" – stwierdził prezydent.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione.

Z kolei z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Źródło: