10 porad ekspertów przed urlopem

   • Przed wyjazdem na wymarzony urlop, sprawdź, co zrobić, aby nie narazić się na koszty
  • Przeczytaj rady ekspertów dotyczących tego, jak mieć spokojne wakacje
  • Poznaj zachowania, które pozwolą Ci ograniczyć zbędne wydatki 

Przed wyjazdem na wymarzony urlop, warto sprawdzić, co zrobić, aby nie narazić się na zbędne koszty. Eksperci z Banku Pekao S.A. radzą, jak mieć spokojne wakacje.

1. Sprawdź dokumenty

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop warto wyrobić dla siebie i całej rodziny Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) (karty wydawane obecnie są ważne aż przez 12 miesięcy), a także sprawdzić ważność dowodu osobistego (powinien być ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące). Jeśli podczas urlopu będziemy podróżować samochodem, warto sprawdzić ilość punktów karnych. Wszystko to można zrobić zdalnie, potwierdzając tożsamość Profilem Zaufanym założonym poprzez bankowość elektroniczną.

2. Korzystaj ze zniżek

Rezerwując hotele, loty, kupując sprzęt sportowy czy wynajmując auto na miejscu, warto skorzystać z dostępnych zniżek.

3. Zadbaj o ubezpieczenie

Oprócz karty EKUZ, dobrze jest mieć ubezpieczenie turystyczne czy assistance samochodowy. Sprawdźmy, czy z naszym rachunkiem bądź kartą kredytową jest już dostępne takie ubezpieczenie i jaki jest jego zakres.

4. Płacić kartą

Na urlopie płaćmy kartami wszędzie, gdzie to możliwe: w hotelach, sklepach spożywczych, na autostradach czy w restauracjach. Weźmy ze sobą tylko niewielką ilość gotówki – przyda się na zrobienie zakupów na lokalnym targu czy kupienie hamburgera w ulicznej budce. Dzięki temu po przyjeździe do kraju nie zostaniemy z obcą walutą w portfelu (a tym bardziej z niewymienialnym w kraju bilonem) i nie stracimy na jej ponownej wymianie. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie karty wielowalutowej podłączonej do rachunku w złotych i rachunków walutowych (rachunki walutowe zasilimy na bieżąco korzystając z wymiany walut w bankowości na smartfony). Kartą wielowalutową zapłacimy w walucie kraju, w którym się znajdujemy.

5. Przygotuj się na niespodziewane wydatki

Karta kredytowa, tak jak okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem, to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. To taka poduszka bezpieczeństwa, która zadziała w razie gdybyśmy byli zmuszeni pokryć niespodziewane wydatki. Dzięki niej kupimy także wymarzone buty, torebkę czy sprzęt elektroniczny, upolowany na zagranicznych wyprzedażach. Karta kredytowa przyda się również, jeśli będziemy chcieli wynająć samochód na miejscu (w wielu krajach nie da się tego zrobić bez karty kredytowej lub w razie jej braku, trzeba dodatkowo zapłacić) czy zarezerwować nocleg w hotelu. Do kart kredytowych często dołączony jest pakiet ubezpieczeń turystycznych.

6. Nie szukaj bankomatu

Zdarza się, że podczas krajowego urlopu potrzebujemy wypłacać gotówkę. W tym celu, nie musimy szukać bankomatu, wystarczy, że wypłacimy pieniądze robiąc zakupy w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej.

7. Sprawdzaj, ile wydajesz

Podczas urlopu warto od czasu do czasu sprawdzić stan rachunku, logując się do bankowości ze smartfona czy tabletu. Niektóre systemy bankowości mobilnej nie tylko pokazują stan rachunku, ale również kategoryzują wydatki. Od razu wiemy, ile wydaliśmy na artykuły spożywcze, podróż czy rozrywkę. Przy okazji warto pamiętać, by podczas logowania do bankowości internetowej, mobilnej oraz innych serwisów zawierających dane, nie korzystać z niezabezpieczonych, przypadkowych sieci wi-fi np. w hotelach czy na lotniskach.

8. Zabezpiecz dwa źródła platności

Niestety, może zdarzyć się, że na urlopie zapomnimy PIN-u do karty lub bankomat z przyczyn niezależnych od nas ją zatrzyma. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć ze sobą dwie karty debetowe albo kartę debetową (np. wielowalutową) i smartfon z aplikacją płatności mobilnych (np. PeoPay). W końcu żaden bankomat nie zatrzyma smartfona!

9. Wybieraj płatność w lokalnej walucie

Kiedy płacimy kartami za granicą, na terminalu bądź bankomacie może pojawić się pytanie o to, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej, czy w złotówkach. Żeby nie narazić się na niekorzystne kursy przewalutowania, zwykle warto płacić w lokalnej walucie, gdyż oferowane w bankomatach i terminalach kursy przewalutowań są zazwyczaj gorsze od tych, które uzyskamy wybierając opcje „płać w walucie lokalnej”.

10. Nie żałuj sobie dobrej zabawy

To ostatni, ale i najważniejszy punkt. Nie zapominaj, że jesteś na wakacjach. Pozwól sobie na odrobine szaleństwa.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl