Diety mogą szkodzić zdrowiu?

 

Jak podkreślają specjaliści na Ogólnopolskim Sympozjum Bromatologicznym w Białymstoku, trendy w żywieniu lansowane w różnych środowiskach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Przestrzegają, by nie zapominać o podstawowych zasadach żywienia i pilnować różnorodności diety.

– Świadomość ludzi o tym, że żywienie ma istotny wpływ na zdrowie, zachowanie jak najdłużej sprawności fizycznej i umysłowej wzrasta. Jednak często ludzie przyjmują też niewłaściwe, błędne poglądy z niesprawdzonych informacji i źródeł, których nie brakuje w czasach powszechnego dostępu do internetu – ocenia organizatorka konferencji prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak przypomniała przewodnicząca Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN prof. Lidia Wądołowska, prawidłowa dieta jest oparta na podstawowych zasadach żywienia popartych wynikami badań. Dzięki różnorodności diety: warzywom spożywanym minimum 4 razy dziennie, owocom – raz dziennie, rybom – co najmniej raz w tygodniu, produktom mlecznym – co najmniej 2-3 razy w tygodniu, pełnoziarnistym produktom zbożowym – 2-3 razy w tygodniu, ograniczone zostaje również ryzyko nowotworów.

– Skutkiem niebezpiecznej mody wpadania w trendy w żywieniu są surowo przestrzegane monodiety, czyli monotonne odżywanie z bardzo ograniczoną liczbą produktów z poszczególnych grup żywności. Sprawiają one, że łatwiej dochodzi do niedoborów witamin czy innych składników pokarmowych. Urozmaicenie, zawsze i wszędzie jest najbardziej bezpieczne – radzi prof. Wądołowska.

Źródło: 

kup artykuly platne