106 zastrzeżeń Inspekcji Handlowej

 

Jak powiadamia Gazeta Polska Codziennie powołując się na dotyczący bezpieczeństwa raport Inspekcji Handlowej, więcej niż co trzecia żarówka wśród dostępnych w sklepach urządzeń oświetleniowych nie spełnia polskich norm bezpieczeństwa.

Informację potwierdził nadrzędny wobec Inspekcji Handlowej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyliczył, że kontroli poddano 300 urządzeń oświetleniowych w 92 sklepach. Łącznie inspektorzy poddali analizie stan bezpieczeństwa 258 opraw oświetleniowych i 42 źródeł światła, w tym tradycyjne żarówki, które są sprzedawane jako wstrząsoodporne żarówki specjalistyczne.

Jak wynika z wyliczeń, zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa budzi 106 sztuk żarówek (35,3% skontrolowanych urządzeń oświetleniowych dostępnych w sklepach), z których 30% pochodziło z Polski, a 56% było importowane z krajów Unii Europejskiej. Kraju pochodzenia nie udało się ustalić wobec 14% niebezpiecznych żarówek. Zgłaszane zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa to najczęściej nieprawidłowe oznakowanie w zakresie bezpiecznego użytkowania, nazwy producenta lub zgodności z polskimi przepisami.

kup artykuly platne